Objawy - bezsennosc

Bezsenność

objawy.org.pl
bezsenność często wiąże się z zaburzeniami psychicznymi, depresją, stresem (psychozy, lęki), często jest symptomem choroby, którą ignorujemy. Może być spowodowana nadmiernym spożywaniem kawy, piciem alkoholu, który dezorganizuje fazy snu, jedzeniem obfitych posiłków krótko przed snem, pobudzających pracę organizmu (przemiana materii, procesy trawienia), także zażywaniem leków (leki wspomagające odchudzanie, antydepresyjne, przeciwko astmie, moczopędne) oraz różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi utrudniającymi zasypianie. W starszym wieku, kiedy organizm zmniejsza produkcję melatoniny – substancji regulującej cykl snu, przypadki bezsenności są dość częste. Człowiek budzi się w nocy, potem nie może zasnąć, śpi z przerwami i wstaje dosyć wcześnie. Inaczej w okresie młodzieńczym – młodzi ludzie śpią krócej, wstają później, niekiedy dosypiają w dzień, ucinając sobie drzemki. bezsenność może świadczyć o zaburzeniach tarczycy (nadczynność, niedoczynność), problemach z prostatą (częste wstawanie
i oddawanie moczu), z sercem lub żołądkiem, niekiedy jest bezprzyczynowa zwana pierwotną lub warunkowana genetycznie, ale ta ostatnia zdarza się niezwykle rzadko. Brak snu upośledza układ odpornościowy.

bezsenność da się zbadać i zdiagnozować. W tym celu wykonywane jest badanie polisomnograficzne, w trakcie którego rejestruje się pracę mózgu, aktywność gałek ocznych, napięcie mięśni, dokonuje pomiaru oddechu. wyniki badań zostają przełożone na poszczególne fazy snu, co daje możliwość oceny sennego cyklu, z przedstawieniem zaburzeń w poszczególnych fazach.

 


Pozostałe tematy: