Objawy - bezsennosc

Bezsenność

objawy.org.pl
Organizm człowieka wyczerpuje zapasy energii i musi się regenerować. Robi to w czasie snu. Wtedy wypoczywamy, zbierając siły na kolejny dzień. Każdy musi spać, jeżeli tak się nie dzieje i dłuższy czas nie pozwalamy sobie na odpoczynek bądź też mamy kłopoty ze snem, organizm się buntuje i nie może prawidłowo funkcjonować. Pojawiają się zaburzenia równowagi, halucynacje, dekoncentracja, rozdrażnienie, wyczerpanie.

Zwykle przesypiamy około 1/3 swojego życia, lecz bez snu nie potrafilibyśmy przeżyć pozostałych 2/3-cich.  Wraz z wiekiem czas przeznaczony na sen skraca się: najdłużej śpimy we wczesnym dzieciństwie, ok.16 godzin na dobę (w okresie niemowlęctwa), później coraz mniej: 7-9 godzin w ciągu doby, niektórzy krócej: 5-6 godzin, średnio na wypoczynek powinno się przeznaczać 7-8 godzin. Taka ilość snu całkowicie wystarcza, pod warunkiem, że nie jesteśmy przepracowani i nie mamy „zaległości” w spaniu, rzecz jasna długość snu zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Niektórym zdarzają się okresy bezsenności, ale jeżeli nie trwa ona dłużej niż 3 tygodnie, nie powinna szczególnie niepokoić. Najczęściej jest kilkudniowa (przygodna), niekiedy utrzymuje się powyżej kilku dni – do trzech tygodni (krótkotrwała), ale jeśli się przedłuża, lepiej skontaktować się z lekarzem, ponieważ może sygnalizować chorobę.

 


Pozostałe tematy: